Etapy rozwoju kleszczy

Ocieplenie klimatu oraz coraz cieplejsze zimy sprawiają, że kleszcze stanowią poważne zagrożenie przez cały rok. Co gorsza, pajęczaki te są groźne nie tylko dla ludzi. Kleszcz u psa lub kota może doprowadzić do bardzo poważnych chorób, a w efekcie nawet do śmierci zwierzęcia. Co powinniśmy wiedzieć na temat rozwoju kleszcza?

Jaja, larwy i nimfy kleszcza – czy stanowią zagrożenie?

Na świecie istnieje niemal tysiąc gatunków kleszczy, jednak na naszym terenie można spotkać przede wszystkim kleszcza pospolitego. Jak wyglądają poszczególne stadia rozwoju kleszcza?

Samica tego pajęczaka jest w stanie złożyć nawet do pięciu tysięcy jaj, z których wylęgają się larwy kleszcza. Każda larwa jest wielkości drobnego ziarenka maku i ma średnicę około 0,5 mm. Stanowią one stosunkowo niewielkie zagrożenie – larwy atakują głównie niewielkie gryzonie i rzadko przenoszą patogeny groźne dla ludzi. Mogą jednak przenosić babeszjozę, która jest bardzo niebezpieczna dla psów.

Wraz z krwią gryzoni larwy pobierają różnego rodzaju bakterie oraz wirusy, które w późniejszych stadiach rozwoju pajęczaka będą stanowiły poważne zagrożenie dla ludzi, psów oraz kotów. Po kilku dniach larwy odrywają się od swoich żywicieli i zagrzebują w spokojnym, wilgotnym miejscu, gdzie przepoczwarzają się w stadium nimfy.

Nimfa posiada już 1,5mm długości – jest więc trzykrotnie większa od larwy kleszcza. Żeruje zwykle na średniej wielkości ssakach, choć może zdarzyć się, że uczepi się człowieka, zwierzęcia domowego czy nawet jelenia. Nie stanowi tak dużego zagrożenia jak dorosły osobnik, jednak jest w stanie przenosić te same choroby: boreliozę, babeszjozę, anaplazmozę i inne.

Ostatnie stadium rozwoju kleszcza

Nimfa kleszcza potrzebuje około siedmiu dni, by pobrać odpowiednią ilość pożywienia, która da jej możliwość przeobrażenia się w dorosłego osobnika. Dorosły samiec kleszcza osiąga wielkość około 4,5 mm. Samice są nieco większe – mierzą ok. 5 mm długości oraz różnią się od całkowicie czarnych samców charakterystycznym czerwonym grzbietem z czarną tarczką.

Co ciekawe, podobnie jak w przypadku komarów, również u kleszczy to samice atakują ludzi, zwierzęta domowe i inne kręgowce. Żerując wydzielają feromony, zwabiając w ten sposób samców. Bardzo często w czasie żerowania na żywicielu dochodzi do kopulacji. Pajęczaki mogą być aktywne przez cały rok. Na żer wychodzą w momencie, gdy temperatura jest powyżej 4,5 stopnia Celsjusza, co oznacza, że nawet podczas ciepłej zimy jesteśmy narażeni na atak ze strony kleszczy.