Agresja lękowa może wystąpić u psów w każdym wieku. Często jest spowodowana przez złe wychowanie szczeniaka bądź sytuacje, na które nie mamy wpływu. Niezależnie od przyczyny występowania agresji u psa, powinniśmy zacząć działać kiedy zauważymy pierwsze objawy.
Lękowa agresja u psa – czyli co zrobić, gdy pies szczeka na innych?
Najczęściej agresja lękowa objawia się między innymi szczekaniem na obcych ludzi, a także psy. Jednak szczekanie to nie ma na celu zranić obcej osoby czy psa, a jedynie odstraszyć zagrożenie. Bowiem napotkany pies bądź człowiek zostaje odebrany przez psa właśnie jako zagrożenie. Często kiedy mamy szczeniaka unikamy kontaktów z innymi w czasie spacerów. Przez co nasz pupil nie wie jak ma się zachować w sytuacji, w której nagle na jego drodze pojawia się obca osoba czy nieznany pies.
Dorastający szczeniak powinien mieć kontakt zarówno z innymi psami, jak i ludźmi. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia lęku w kontaktach z obcymi w przyszłości. Często powodem agresji lękowej może być jedna osoba, która zaczepi psa w czasie spaceru i bez naszej zgody go pogłaska. Psy mają dobrą pamięć. Jedna czy dwie takie stresujące sytuacje mogą spowodować wystąpienie agresji lękowej.
W tym wypadku szczekanie jest skierowane szczególnie na daną grupę osób. Przykładowo jeśli naszego psa zaczepił starszy pan, to później pies będzie szczekał tylko na starszych panów.
Co robić, gdy zauważymy objawy?
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić kiedy zauważymy problemy behawioralne u psa jest jego dokładna obserwacja. Musimy wiedzieć co konkretnie powoduje agresję u psa. Pies w czasie spaceru może dawać nam sygnały świadczące o tym, że odczuwa niepokój. Sygnałem takim jest np. piszczenie czy nagłe zatrzymywanie się kiedy zbliża się obca osoba bądź pies.
Błędem, który popełnia wielu właścicieli jest przyciągnięcia psa do nas. W ten sposób odbieramy psu dystans oddzielający go od zbliżającego się zagrożenia. Najlepiej wtedy podejść do psa i stanąć z nim w bezpiecznej odległości od niepokojącej go osoby. W ten sposób nie powinien szczekać na ludzi. Innym sygnałem jest to, że pies wchodzi nam pod nogi jakby chciał nas zatrzymać. Jest to sygnał o tym, że coś zbliżającego się do nas przeraża psa. Tym czymś może być człowiek, pies, a także samochód bądź rower. Warto wtedy zatrzymać się na chwilę, żeby pies miał czas na zapoznanie się ze zbliżającym się obiektem.
Kolejne kroki, które warto poczynić
Kiedy zauważymy niepokojące sygnały warto odsunąć się na bezpieczną odległość. Warto także odwrócić uwagę psa smakołykami czy zabawką. Gdy zauważymy, że pies się niepokoi zbliżającym się człowiekiem bądź psem możemy zejść na trawnik i rozsypać mu smakołyki. Dzięki temu nasz pupil zajmie się szukaniem smaczków. Pokażemy w ten sposób naszemu psu, że nie powinien zwracać uwagi na innych. W przyszłości powinien on sam odsuwać się na bok kiedy zobaczy zbliżającego się człowieka czy psa. Jeśli będziemy mieli problemy z utemperowaniem naszego pupila, to warto udać się do profesjonalnych szkoleniowców i terapeutów. Na stronie https://targory.pl/ znajdziemy namiary na fachowca z Tarnowskich Gór, który cieszy się znakomitą renomą w całym kraju.
Warto przeczytać
Co zrobić, aby pies się nas słuchał?
Co zrobić, jeśli psu bardzo burczy w brzuchu i wymiotuje?
Jak uchronić psa przed hałasem fajerwerków w sylwestra?