Czym wyczesać psa?

Bardzo często słyszymy pytanie o to, czy psy należy czesać, a jeśli tak, to jak często. W wielu osobach wciąż tkwi przekonanie o tym, że psom taki zabieg nie jest potrzebny. To oczywiście błąd, trudno to jednak naprostować ze względu na lata zaniedbań na tym obszarze. Na szczęście mamy coraz więcej osób, które podejmują świadome decyzje o posiadaniu w domu zwierzęcia, a co za tym idzie, zwiększa się poziom dbałości o nie. Traktujemy je jak pełnoprawnych członków rodzin i staramy się dać im to, co najlepsze.

Wskazówki co do czesania psa

Wiedząc już, że psa wyczesywać należy – zarówno długo jak i szorstkowłosego, musimy się zastanowić, jaki przyrząd będzie do tego celu najlepszy. Oto lista najbardziej popularnych szczotek.

  • Furminator – prawdziwy hit ostatnich lat. To jeden z najbardziej rozpowszechnionych urządzeń, służy do usuwania obumarłego podszerstka. Bardzo skuteczne, dobre i bezpieczne dla czworonogów.
  • Grzebienie z szerokim rozstawieniem zębów – także posłużą nam do tego, by dostać się aż do podszerstka. Są też świetne do rozczesywania kołtunów u długowłosych ras psów.
  • Grzebienie o wąskim rozstawie zębów – ma mniejsze zastosowanie, rozczeszemy nimi sierść mniej skołtunioną lub taką w bardziej wrażliwych miejscach.
  • Szczotka druciana – najlepsza do codziennej pielęgnacji psów długowłosych.
  • Tzw. szczotka pudlówka – wbrew nazwie to opcja nie tylko dla tej jednej konkretnej rasy psów. Bez problemu rozczeszemy nią kołtuny. Doskonale się sprawdzi w czasie linienia.
  • Szczotka z włosia – używana właściwie wyłącznie w przypadku psów wystawowych. Nie nadaje się do codziennej pielęgnacji ani skutecznego rozczesywania kołtunów.
  • Szczotki włosiano-ościste – nie sięgają do podszerstka, ale są doskonałe dla ras psów o długiej sierści.

Jeśli nie chcemy podjąć się pierwszego czesania psa samodzielnie, to np. możemy odwiedzić Tomaszów Mazowiecki i udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego dla psów. Więcej informacji o tym jak wygląda wizyta w salonie znajdziemy na stronie internetowej miasta e-tomaszow.pl.