Jak uchronić psa przed hałasem fajerwerków w sylwestra?

Sylwester, a więc niewątpliwie jedna z najbardziej wyczekiwanych nocy przez ludzi. Wiemy jednak, że ta noc może być przerażająca dla zwierząt. Większość miast w Europie stara się rezygnować z fajerwerków w sylwestrową noc.

Dlaczego w ogóle nasze psiaki boją się fajerwerków ?

Dyskomfort, który towarzyszy psu podczas głośnych hałasów podczas burzy, czy sylwestrowej nocy a może i nawet podczas remontu. Każdy pies na hałas reaguje inaczej, może to być drgawki, ślinotok, przyśpieszona akcja serca a nawet uciążliwe szczekanie.

Czy możemy psa przygotować na hałas w sylwestra?

Psa najlepiej kilka dni przed nocą sylwestrową wystawić na dawkowanie takich emocji. Polega na chwaleniu psa za prawidłowe zachowanie. Nie stresować go niepotrzebnymi rzeczami. Na pewno hałas kojarzył się z lękiem ale możemy to zmienić właśnie nagradzaniem za dobre zachowanie. Na szczęście w wielu miastach coraz częściej odbywają się pokazy laserowe zamiast strzelania petard. Ostatnio tak było chociażby we Wrocławiu, o czym informował regionalny portal wroclawinfo.pl. Ale gdy jest problem by psu pomóc w taki sposób, możemy udać się z psem do lekarza weterynarii, który poda psu. Pamiętaj o ważnej rzeczy – otóż nie podawaj leku na własną rękę.

Jak możemy pomóc uchronić psa przed nocą sylwestrową?

Jeśli pies przebywa z nami w pokoju. Przygotuj mu legowisko, dodatkowe koce by mógł się w nich zakopać. Nie przytulaj psa, ponieważ pies może odczuć że też się boimy i tylko potęguje strach. Możesz psu również przygotować legowisko w pomieszczeniu gdzie hałas nie dochodzi, gdzie nie ma okien. Wyjdź z psem na spacer dużo wcześniej nie przed wystrzałem fajerwerków. Mniej psa na smyczy niech ci nie przyjdzie do głowy by spuszczać psa ze smyczy, może nam uciec pod wpływem emocji, strachu.

Na szczęście dla psa jest to tylko jeden dzień w roku i z pewnością poradzimy sobie z tym. Tylko nie zostawiajmy go z tym samego, po prostu niech wie, że jesteś obok.