Co zrobić, jeśli psu bardzo burczy w brzuchu i wymiotuje?

pies

Czasami opiekunowie mogą się niepokoić, jeśli usłyszą burczenie w jelitach psa, ponieważ każde zaburzenie, które nie jest widoczne, jest powodem do niepokoju. W tym artykule wyjaśnimy, co robić, jeśli Twojemu psu burczy w brzuchu.

Funkcjonowanie układu pokarmowego psa

Układ pokarmowy psa biegnie od jamy ustnej do odbytu i jest odpowiedzialny za trawienie spożywanego pokarmu w celu wykorzystania składników odżywczych i usunięcia odpadów. Do wykonywania swoich funkcji potrzebuje pomocy trzustki, woreczka żółciowego i wątroby.

W trakcie swojej normalnej aktywności system ten wytwarza hałasy i gazy. Zazwyczaj wszystkie te czynności są wykonywane fizjologicznie i pozostają niezauważone, tak że tylko w niektórych przypadkach my, opiekunowie, możemy wyraźnie usłyszeć, że w jelitach naszego psa coś burczy. W szczególności są to odgłosy powstające podczas przemieszczania się gazów w jelitach. Jeśli dźwięki te są słyszane często lub z nadmierną głośnością i towarzyszą im inne objawy, konieczna może być konsultacja z lekarzem weterynarii.

Mojemu psu bardzo burczy w brzuchu i wymiotuje

Jeśli psu burczy w brzuchu i wymiotuje, istnieje kilka możliwych przyczyn. Po pierwsze, może to być dyskomfort żołądkowo-jelitowy, prawdopodobnie spowodowany spożyciem niewłaściwego pokarmu, lub śmieci. Może być również spowodowana przez infekcje lub obecność ciała obcego. Wszystkie te przyczyny są odpowiedzialne za stan zapalny w układzie pokarmowym, który może prowadzić do wymiotów.

Psy bardzo dobrze radzą sobie z wymiotami, dlatego nie jest niczym niezwykłym, że nasz pies od czasu do czasu wymiotuje, co nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak wymiotom towarzyszy przełykanie, nie ustępują lub pies wykazuje inne objawy, konieczna jest wizyta w klinice weterynaryjnej, ponieważ specjalista będzie odpowiedzialny za zbadanie psa w celu ustalenia przyczyny i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Wpadnij na konstancininfo.pl i sprawdź fantastyczne miejsca w Konstancinie, gdzie będziesz mógł wybrać się na pokrzepiający spacerek ze swoim szczekającym przyjacielem.

Niekiedy wymioty przechodzą w stan przewlekły i mogą wystąpić inne objawy, zwłaszcza skórne, takie jak zapalenie skóry ze świądem. Zwykle jest to powód do konsultacji, a lekarz weterynarii musi ustalić przyczynę swędzenia, wykluczając inne możliwe przyczyny.

Wśród objawów dotyczących układu pokarmowego, oprócz, można zaobserwować luźne stolce lub przewlekłą biegunkę. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o alergii pokarmowej. Ten rodzaj alergii może być wywołany z różnych powodów. Zwykle mechanizm polega na tym, że organizm psa reaguje na białko zawarte w pokarmie (wołowinę, kurczaka, nabiał itp.) jak na patogen i w związku z tym aktywuje układ odpornościowy do walki z nim.

W celu postawienia diagnozy stosuje się dietę eliminacyjną, opartą na nowym białku, którego pies nigdy nie spożywał (istnieją komercyjne diety zawierające wyselekcjonowane lub hydrolizowane białka), przez około sześć tygodni. Jeśli objawy ustąpią, pies wraca do pierwotnego pożywienia. Jeśli objawy powrócą, alergię uznaje się za potwierdzoną. Konieczne może być także leczenie objawów wywołanych przez alergię.