Nadwaga i otyłość są w dzisiejszych czasach zmorą nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Opiekunowie nieświadomie dają pupilom więcej pokarmu niż zwierzaki mogą przyswoić. To odbija się na ich zdrowiu i powoduje wiele problemów m.in. bóle stawów lub cukrzycę.
Pies dostaje za dużo jedzenia
Najprostszą przyczyną tycia zwierzaka jest przekarmianie go. Wiele komercyjnych karm zawiera dużo kalorii, a właściciele nie stosują się do dawkowania, które producenci podają na opakowaniu. Najczęściej opiekunowie wrzucają do psiej miski pokarm „na oko” i jeśli pies prosi o więcej, to dosypują mu sądząc, że jest głodny. Jeśli zwierzak ma nadprogramowe kilogramy, to koniecznie należy zacząć odmierzać racje żywnościowe na wadze kuchennej. Ponad to trzeba zmniejszyć dzienną dawkę podawaną przez producenta o minimum 5%.
Domowe przysmaki – nie dla psa kiełbasa!
Wielu właścicieli podaje pupilowi określoną ilość karmy, ale nie zwracają uwagi na to, że oprócz tego dają zwierzakowi też domowe jedzenie. Oprócz faktu, że może to zaszkodzić czworonogowi i zachoruje np. na zapalenie trzustki, to opiekun dodaje mu dodatkowe kalorie. Jedzenie przeznaczone dla ludzi jest kaloryczne i powoduje, że pies tyje jeszcze szybciej.
Pies ma za mało ruchu
Jeśli opiekun wychodzi z psem tylko na dwa krótkie spacery wokół bloku w ciągu dnia, to zdecydowanie za mało. Jak czytamy w artykule na portalu www.medycznie.pl, w którym wypowiedział się również weterynarz, psy, nawet te najmniejsze potrzebują ruchu. Jeśli zwierzak spożywa sporo kalorii, a nie zużywa ich na spacerach to prosta droga do otyłości i związanych z nią problemów. W związku z tym należy z czworonogiem wychodzić częściej i na dłużej, ale wysiłek trzeba dopasować do aktualnych możliwości pupila.
Przewlekła choroba i zażywane leki – powód otyłości
Niektóre zwierzęta chorują przewlekle i przyjmują leki. Niektóre substancje czynne mogą powodować, że pies ma wilczy apetyt np. sterydy. Jeśli wtedy właściciel pozwala psu na niekontrolowane pochłanianie pokarmu, to zwierzak będzie szybko przybierał na masie. Choroby takie jak zespół Cushinga mogą objawiać się powiększeniem obrysu brzucha oraz otyłością. Warto zwrócić na to uwagę i w razie zaobserwowania takich przesłanek, udać się do lekarza weterynarii.
Warto przeczytać
Co zrobić, aby pies się nas słuchał?
Co zrobić, jeśli psu bardzo burczy w brzuchu i wymiotuje?
Jak uchronić psa przed hałasem fajerwerków w sylwestra?