Zimne i deszczowe dni są zmorą nie tylko dla nas ale i dla naszych pupili. Do tego dochodzą krótkie dni przez co nie zawsze jest możliwość pobawienia się z psem na świeżym powietrzu. Czasami krótki spacer musi wystarczyć, a bywa że i sam psiak po załatwieniu potrzeb fizjologicznych chętnie wraca do domu. Niestety brak zabawy prędzej czy później trzeba będzie nadrobić. Niespożyta energia może zostać wykorzystana do niszczenia mebli, uciążliwego szczekania albo bezsensownego (w naszym mniemaniu) biegania po domu i mimowolnego bałaganienia. Lepiej zawczasu temu zapobiec, samemu organizując rozrywkę dla psa.
Zabawki rozwojowe.
Producenci zabawek prześcigają się w pomysłach na czym zyskujemy zarówno my jak i nasze zwierzaki. Nie musimy wybierać pomiędzy wiązanymi linami a piszczącymi kurczakami. Obecnie na rynku jest ogromny wybór akcesoriów rozwijających psie zmysły. Warto rozważyć ich zakup zamiast pluszaka. Część z nich dedykowane jest dla konkretnego wieku i wielkości, aczkolwiek rynek zabawek uniwersalnych jest również spory. Jednym z ciekawszych i wartym uwagi są maty oraz dywaniki węchowe. Prostsze mają długie frędzle między którymi wrzuca się drobne przysmaki. W wersji zaawansowanej, maty posiadają kieszonki i klapki do których pupil chwilę dłużej będzie musiał się dobierać.
Dla sprytniejszych psów są piłki na suchą karmę. To także zabawka rozwijająca zmysły, ale doskonale nadająca się dla ras wymagających ruchu. W odróżnieniu od mat, zdobycie przysmaku wymaga toczenia piłki, czym zmusza psa do spaceru. Wędrujący po mieszkaniu pies być może wyglądać śmiesznie ale z pewnością nie będzie uciążliwy.
Piłka w domu?
Wiele psów trafiając między grającą w piłkę nożną młodzież, chętnie przystępuje “do gry”. Wiele z nich traktuje to za świetną zabawę. Szczególnie rasy polujące z przyjemnością biegają za wszystkim co przed nimi się toczy lub ucieka. Trudno w mieszkaniu pozwolić na zorganizowanie meczu, ale zakup gumowej albo materiałowej piłki będzie dobrą inwestycją. Toczenie między dwoma osobami na pewno zachęci zwierzaka do dołączenia. Jeśli pies lubi aportować, koniecznie trzeba wybrać produkt mocny i mieszczący się w jego pyszczku. Łapanie piłki toczącej się po podłodze będzie równie świetną zabawą jak bieganie za ringo, a o wiele bezpieczniejsze dla domu i mieszkańców.
Psia gimnastyka
O tym że czworonóg musi mieć kondycję wiedzą wszyscy, nie wszyscy wiedzą jednak jak o nią dbać w domowym zaciszu. Doskonałym pomysłem będzie tor przeszkód który można samemu zbudować z dostępnych krzeseł, poduszek i koców. Nie mogą być to pojedyncze meble, a wyraźnie zbudowana ścieżka aby pies pod naszą nieobecność sam nie skakał po nich. Dużo zależy od wielkości psa, wieku i jego chęci zabawy. Warto dla zachęty porozkładać chrupki lub psie przekąski, którym pupil nie może się oprzeć. Tor musi być zróżnicowany i w pewnym stopniu męczący. Na przykład po tunelu z kilku krzeseł, zróbmy przeszkodę którą trzeba przeskoczyć.
W czasie każdej zabawy w domu pamiętajmy o bezpieczeństwie i zachowaniu rygoru. Pies musi odróżniać czas zabawy i czas odpoczynku, nawet jeśli wszystko odbywa się w tym samym miejscu.
Warto przeczytać
Co zrobić, aby pies się nas słuchał?
Co zrobić, jeśli psu bardzo burczy w brzuchu i wymiotuje?
Jak uchronić psa przed hałasem fajerwerków w sylwestra?