Pies niszczy rzeczy. Co robić?

Pies, który niszczy rzeczy w domu to duży kłopot dla właścicieli. Zwłaszcza że czworonóg potrafi niszczyć dosłownie wszystko: zabawki dziecięce, buty, elementy wystroju, a nawet drzwi, czy meble. Zazwyczaj do takich zachowań dochodzi, gdy opiekunów nie ma w domu, a to oznacza, że każdy powrót wiąże się z wielkim stresem i niewiadomą, co tym razem zostało zniszczone. Na szczęście z tym problemem można sobie poradzić, ale niezbędna jest duża ilość cierpliwości i żelazna konsekwencja. Jak poradzić sobie z niszczeniem rzeczy przez psa?

Niszczenie rzeczy nie dotyczy tylko szczeniaków – może zdarzać się to również u starszych czworonogów. Pies zazwyczaj niszczy rzeczy z powodu tęsknoty za właścicielem, frustracji lub nudy. Dlatego chcąc zwalczyć ten problem u psa, należy zaspokoić jego podstawowe potrzeby. Sposób działania będzie zależny od tego, czy pies niszczy rzeczy, gdy ktoś jest w domu, czy tylko jak pozostaje w nim sam.

Pies niszczy rzeczy przy domownikach.

To jasny znak, że pies jest znudzony i domaga się uwagi człowieka. Jeśli zaczniemy zabawę z psem w momencie, gdy gryzie on już jakieś rzeczy to tylko nasilimy to zachowanie. Pies bowiem otrzyma jasny sygnał: gryzie rzeczy – opiekun zaczyna zabawę. Dlatego niezwykle ważne jest zapewnić futrzakowi odpowiednią ilość zabawy, aby w ogóle nie zaczynał niszczenia rzeczy. Przede wszystkim należy zapewnić psu zabawy na dworze np. rzucanie piłką, spacer w nowym miejscu, możliwość węszenia, zabawy z innymi psami itp., gdyż zmęczony psiak nie będzie miał ochoty na podgryzanie mebli. Ważne jest również spędzenie czasu z futrzakiem w domu – można do tego wykorzystać szarpak dla psa, gumową zabawkę lub po prostu poleżeć z psem na kanapie i go pogłaskać. Natomiast jeśli widzimy, że pies obgryza przedmioty, nie należy na niego krzyczeć, a jedynie odwrócić jego uwagę np. odsyłając na legowisko. Jak pies spędzi tam kilka minut, to można zacząć zabawę. Można też psa przywołać i podać mu zabawkę lub przysmak do gryzienia np. kości do żucia. Czyli przenieść jego uwagę z jednej rzeczy (której nie chcemy, żeby gryzł) na inną, przeznaczoną do gryzienia.

Pies niszczy rzeczy, gdy zostaje sam w domu.

W takim przypadku należy przed wyjściem z domu zapewnić psu odpowiednią dawkę różnych rozrywek. Najlepszy będzie oczywiście długi spacer z możliwością pobiegania, pogonienia patyka, czy zabaw z innymi czworonogami. Dobrze sprawdzi się również krótka zabawa w domu. Wtedy jest szansa, że gdy pies zostanie sam, pójdzie po prostu spać. Jednak można mu również zapewnić akcesoria dla psów, które ułatwią mu, pozostanie samemu. Dobrze sprawdzą się zabawki typu kongo, do których należy nałożyć przysmak w formie pasty, a następnie podać psu tuż przed wyjściem z domu. Lizanie działa uspokajająco na psa, więc nie tylko będzie miał on zajęcie, ale również możliwość wyciszenia się. Innym rozwiązaniem są zabawki interaktywne dla psa lub kule smakule, do których wkłada się przysmaki dla psa, a on musi odnaleźć sposób, aby je wydostać. To kolejna rzecz, która skupi uwagę czworonoga i odciągnie go od niszczenia rzeczy. Warto pamiętać, aby urozmaicać psu tego typu zabawy stosując np. kilka zabawek zamiennie, których poziom trudności powinien być dostosowany do zwierzaka. Pierwsze zabawki powinny być proste, aby pies nie miał zbytniego problemu z dostaniem się do przysmaków.

Oczywiście zwierzakowi, który gryzie rzeczy, należy zapewnić też odpowiednie akcesoria dla psów, które bez problemu będzie mógł gryźć. Świetnie sprawdzą się gumowe zabawki dla psa, szarpaki, kości dla psa, przysmaki do żucia itp. Najlepiej jest zastosować kilka metod naraz, czyli przed wyjściem z domu zapewnić psu dłuższy spacer, w domu się z nim pobawić, a na wyjście zostawić jakieś ciekawe akcesoria dla psów.